Biotín – B7– vitamín skupiny B, nazývaný aj vitamín H. Je to vitamín rozpustný vo vode, ktorý sa bežne v ľudskom organizme nevyskytuje, preto je nutné prijímať ho v strave alebo vo výživových doplnkoch.
Účinky biotínu
Biotín je známy predovšetkým ako vitamín krásy, využíva sa preto najmä v kozmetickom priemysle, keďže má veľmi pozitívny vplyv na stav slizníc, pokožky, vlasov a nechtov. Málokto však vie, že biotín ovplyvňuje viaceré metabolické procesy v ľudskom tele. Napomáha k štiepeniu tukov, sacharidov a aminokyselín a ich premene na energiu nevyhnutnú na bežné fungovanie organizmu. Pozitívne vplýva na glykémiu – hladinu cukru v krvi a taktiež je nápomocný pri syntéze látok, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi. Je tiež nesmerne dôležitý pre optimálne fungovanie mozgu a nervovej sústavy, pomáha udržiavať psychickú rovnováhu a viaceré nervové činnosti, navodzuje dobrý spánok a celkovú psychickú pohodu.
Denná dávka biotínu - koľko ho potrebujeme?
Pre zdravého dospelého človeka je postačujúca dávka 50 mikrogramov biotínu denne, navýšenie na terapeutickú, alebo podpornú dávku predstavuje 150 – 300 mikrogramov biotínu denne.
Biotín v potravinách
Živočíšne zdroje: - vaječný žĺtok, pečeň / najmä hovädzia/, ryby – losos, tuniak, sleď, pstruh, kvasnice
Rastlinné zdroje: - špenát, brokolica, mrkva, karfiol, kapusta, sladké zemiaky a obilniny, sója slnečnicové semienka, mandle
Kedy ho potrebujeme viac?
Pri pestrej, vyváženej a hodnotnej strave by u zdravého dospelého človeka nemalo dochádzať k stavu, kedy by mal organizmus biotínu nedostatok. Na jeho pravidelný a dostatočný príjem by mali dbať tehotné ženy, keďže okrem kyseliny listovej je aj biotín zodpovedný za správny vývin dieťaťa počas vnútromaternicového vývinu.
Na pozore by mali byť ľudia s ochoreniami čriev / napr. chronické zápalové ochorenia/, keďže biotín sa vstrebáva v črevách a pri týchto ochoreniach môže dochádzať k jeho nedostatočnému vstrebávaniu, alebo nadmernému vylučovaniu. Vo zvýšenej miere by ho mali užívať aj ľudia s ochoreniami kože – biotín zabezpečuje jej dostatočnú hydratáciu, čiže jeho nedostatok sa môže prejaviť vysušenou, šupinatou pokožkou, opakovanými zápalmi kože, ale taktiež aknóznymi zmenami.
Biotín na vlasy
Vo zvýšenej miere sa doporučuje prijímať biotín aj pri štiepajúcich a často sa lámajúcich, slabých nechtoch a aj pri problémoch s vlasmi. Či už ide o nadmerné vypadávanie vlasov, lámavosť, suchý a drsný povrch vlasov, predčasné šedivenie, slabé a jemné vlasy. Biotín ako prostriedok na podporu rastu vlasov je možné aplikovať aj lokálne, vo forme šampónu, olejov a vlasových aktivátorov, prípadne rôznych sér.
Zložky biotínu
Biotín sa podieľa na produkcií keratínu, hlavnej stavebnej zložke vlasu. Dokáže tiež obnovovať vlasové korienky a tým sú vlasy silnejšie, hustejšie a zdravšie. Najmä ak jeho účinok podporíme aj dostatočným príjmov ostatných vitamínov a stopových prvkov. Vitamín A a beta karotén podporujú tvorbu kožného mazu, ktorý hydratuje vlasy od korienkov a chráni ich pred lámaním a vysušovaním. Vitamín B3 – Niacín – ten podporuje krvný obeh a tým pomáha vyživovať vlasovú pokožku. Vitamín C – antioxidant, ktorý sa podieľa na produkcií kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre správnu pružnosť a silu vlasu. Vitamín D, ktorý stimuluje rast a pomáha zlepšovať celkový stav vlasov. Vitamín E napomáha regenerovať vlasové tkanivo a podporuje zdravý rast vlasov. Zinok – pokiaľ v tele chýba, dochádza primárne k oslabovaniu a vypadávaniu vlasov. Železo je životne dôležité pre prenos kyslíka do buniek v celom tele, vrátane vlasových korienkov. Proti nadmernému vypadávaniu vlasov je nevyhnutné dopĺňať aj jód, selén, kyselinu listovú a omega 3 mastné kyseliny, horčík a dbať na dostatočný prísun kvalitných bielkovín, z ktorých sú vlasy prevažne skladajú.
Pri dodržiavaní zásad správnej životosprávy prakticky nedochádza k predávkovaniu biotínom, nakoľko sa jednoducho vylučuje močom. Pokiaľ sa človek rozhodne z akýchkoľvek dôvodov pre užívanie biotínu vo forme výživových doplnkov, pri nadužívaní môže dôjsť k rôznym, najmä tráviacim ťažkostiam. Preto treba dodržiavať doporučené dávkovanie priložené k výživovému doplnku.