Hovorí sa, že tehotenstvo je najkrajším obdobím v živote ženy. Ak sa pokúšate otehotnieť, alebo už ste v radostnom očakávaní, pokúsime sa vám dať zopár rád, ktoré vám pomôžu pripraviť vaše telo, myseľ a dušu na darovanie nového života.
Môžete si myslieť čo chcete, ale základ zdravého tehotenstva je strava. Nezabúdajte, že to čo jete a pijete konzumuje aj vaše nenarodené dieťatko. Samozrejme, neplatí že máte konzumovať za dvoch. Upravte svoju stravu a prijímajte len kvalitnú a výživnú potravu. Vyvarujte sa hormónov a geneticky upravených potravín. Počas tehotenstva musíte zvýšiť nároky na výživu. Poďme si popísať tehotenstvo trimester po trimestri.
Prvý trimester, čas na rannú nevoľnosť
V prvom trimestri je dôležitý príjem vitamínov B3, B6, B12a C, E, D a železa. Prispievajú k udržaniu normálneho energetického metabolizmu a dobrej funkcii nervového systému. Pomáhajú znižovať pocit únavy a vyčerpania. Podieľajú sa na tvorbe DNA, taktiež na delení buniek v tele, tvorbe krvi a rastových procesoch. Vitamín D prispieva k posilneniu imunitného systému a hrá úlohu pri bunkovom delení. Má tiež veľký vplyv na udržanie normálneho stavu zubov a kostí, a to nielen v priebehu tehotenstva. Doplňte do stravy potraviny bohaté na kyselinu listovú ako sú špenát, ružičkový kel, zemiaky či zelená fazuľa. Je dôležitá pre zdravý vývoj embrya a znižuje riziko vrodeného poškodenia miechy. Užívať ju treba hlavne v prvom trimestri.
Vo vašom tele sa začínajú diať zmeny. Nároky na stravu s výnimkou jej kvality a pestrosti nie sú veľké. Plod je ešte maličký, avšak s pribúdaním mesiacov sa budú nároky zvyšovať. Koncom prvého trimestra by mali ustúpiť ranné nevoľnosti, žalúdočné problémy a žena sa začne cítiť dobre.
Druhý trimester dosť rastieme
Druhý trimester je časom, keď si telo hromadí najväčšiu zásobu živín. Dôležité v druhom trimestri tehotenstva je zvyšovať príjem bielkovín, prírodných vitamínov a sacharidov, nie však tukov. Dbajte na prísun omega 3 mastných kyselín EPA a DHA – sú to látky, ktoré si naše telo nevie samo vytvoriť. Zabezpečujú dieťatku správny vývoj mozgu, srdca a zraku taktiež udržiavajú zdravé cievy a dobrý krvný tlak matky. Dôležité sú aj pre dojčiace ženy, pretože pozitívne ovplyvňujú správny rast a vývin dieťatka. Nájdete ich v prírodných potravinových doplnkoch pre tehotné ženy. Vaše dieťatko tiež potrebuje vitamín A na zdravý vývoj očí, kostí zubov a kože, tu ale treba dať pozor na predávkovanie. Vhodná je konzumácia beta karoténu, ktorý ho produkuje vtedy keď treba.
Tretí trimester, čakanie sa chýli ku koncu
V treťom trimestri príjem potravy klesá. Že ste si to nevšimli? Je to tak. Maternica sa zväčšuje a tlačí na tráviace ústrojenstvo čo sa prejavuje zhoršeným trávením. V treťom trimestri treba obmedziť príjem soli a potravín, ktoré nafukujú. Kapustu, cibuľu, kel a kysnuté pečivo nechajte radšej v špajzy.
Čomu sa v tehotenstve vyvarovať?
Mäkké a plesňové syry napr. Camembert a Gorgonzola naozaj nie sú vhodné, nech ste v ktoromkoľvek trimestri. Vyhýbajte sa surovému mäsu a vajciam, môžu obsahovať salmonelu. Morské živočíchy ako merlin, žralok či mušle nechajte radšej plávať. Nepasterizované mliečne výrobky a pečeň môžu obsahovať baktériu listériu, ktorá môže zapríčiniť potrat alebo narodenie mŕtveho plodu. Taktiež odstráňte zo stravy lepok. Bezlepková strava má pozitívny vplyv pri problémoch s počatím. A samozrejme úplne vyraďte alkohol. Určite je zdravšie piť ovocné alebo zeleninové šťavy, nezabúdajte piť čistú vodu denne aspoň 2l. Pre dostatok energie si skúste si dať dúšok zeleného čaju Matcha.
Pre to, aby ste si svoje tehotenstvo naozaj užili, nestačí len kvalitná strava, ale aj duševná pohoda, pohyb a v neposlednom rade odpočinok. Počúvajte svoje telo. Myslite na to, že keď maličký človiečik príde na svet, budete túžiť po tom, aby sa čas oddychu vrátil do vašej domácnosti. To však potrvá ešte dlho.